A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai piaci zárások után, csütörtökön késő este Londonban bejelentette, hogy Ciprus szuverén kötvényadósságának besorolását az eddigi „B3”-ról - a köztes „Caa1” és „Caa2” fokozat kihagyásával – „Caa3”-ra rontotta. A cég az új ciprusi besoroláson is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Európában Görögországon kívül más államadósnak nincs ilyen rossz besorolása. A „Caa” kategória – amely más hitelminősítők módszertanában a „CCC” sávnak felel meg – már rendkívüli hitelkockázatokra figyelmezteti az adott ország adósságának befektetőit.
A csütörtök esti leminősítéshez fűzött elemzésében a Moody's közölte, hogy felülvizsgált stresszteszt-analízise szerint a három legnagyobb ciprusi bank feltőkésítése és a hitelszövetkezeti szektor valószínűsíthető tőkeigénye hozzávetőleg 10 milliárd eurós rendszerszintű tőkepótlási költséget jelent, ami több mint a fele Ciprus éves hazai össztermékének (GDP).
A Moody's erre alapuló jelenlegi becslése szerint a ciprusi pénzügyi szektor feltőkésítési igénye az idén várhatóan a GDP-érték 150 százalékára emeli Ciprus GDP-arányos államadósság-rátáját, ami a legmagasabb szuverén adósságráták egyike lenne a Moody's által besorolással nyilvántartott összes ország között.
A hitelminősítő ráadásul azt is valószínűsíti, hogy a ciprusi államadósság-ráta még tovább növekszik, és 2015-re a GDP-érték 154 százaléka fölé emelkedhet.
Mindezek alapján a Moody's úgy ítéli meg, hogy megnövekedett Ciprus törlesztésképtelenné válásának esélye, tekintettel arra, hogy valószínűtlen az ilyen adósságteher fenntarthatósága egy kis ország esetében, amelynek nagyon gyenge a várható nominális GDP-növekedési üteme.
Más nagy londoni házak is számolnak elemzéseikben Ciprus törlesztésképtelenné válásának lehetőségével.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakelemzői befektetők számára nemrégiben összeállított forgatókönyvükben felvetették annak a kockázatát, hogy Ciprus lehet az első euróövezeti tagállam, amelyik nem szabályozott körülmények közepette törlesztésképtelenné válik, és ez valószínűsíthetően eurótagságának megszűnésével is járna.